Darmowy dowóz do klienta powyżej 199zł

Terapia kompresyjna w leczeniu żylaków

Menu Bloga:

Terapia kompresyjna w leczeniu żylaków

20 stycznia, 2021 admin Uncategorized 0

Długie godziny spędzone na krześle, niezależnie od tego czy siedzimy w biurze, w samochodzie, a nawet w samolocie w podróży w kierunku upragnionego wypoczynku, łączy jedna wspólna cecha – brak możliwości prawidłowego wyprostowania nóg. Długotrwałe przebywanie w pozycji wymuszonej, szczególnie z noga założoną na nogę, negatywnie wpływa na prawidłową cyrkulację krwi. W połączeniu z szeregiem innych czynników, takich jak otyłość, obciążenie genetyczne lub nieprawidłowo stosowana antykoncepcja hormonalna, zaburzenia krążenia mogą doprowadzić do wytworzenia żylaków kończyn dolnych (łac. varices extremitatum inferiorum). Jest to choroba na którą cierpi około 30% dorosłych, ze szczególnym wskazaniem na kobiety po 40. roku życia (Dane Brytyjskiej służby zdrowia – NHS). Żylaki są zmianami żył powierzchniowych charakteryzujące się ich wydłużeniem i specyficznym poskręcaniem. Pierwszym sygnałem ostrzegawczym zmian żylakowych są pojawiające się i coraz wolniej ustępujące obrzęki kostek a w kolejnych etapach także podudzi. Wraz z rozwojem choroby pojawiają się przebarwienia, wypryski, stwardnienia i inne zmiany skórne, najczęściej przy kostkach. W zaawansowanej formie, żylaki są widoczne w obrębie całej kończyny. Dodatkowo w przebiegu choroby może występować swędzenie i stany zapalne skóry. Pojawiają się też tzw. pajączki (angiektazje) i niebieskawe żyły siateczkowate. Chorobie towarzyszy uczycie ciężkości kończyn narastające w godzinach wieczornych i nocnych a z czasem pojawiające się coraz wcześniej.

Typy żylaków i ich leczenie

Chorobę żylakową można, ze względu na przyczynę, podzielić na trzy kategorie:

Żylaki pierwotne, spowodowane deficytem tkanki sprężystej w ścianach naczyń żylnych, zmniejszając ich odporność na rozciąganie. Następujące w ten sposób poszerzenie światła (przekroju) naczynia krwionośnego zmniejsza skuteczność zastawek żylnych, umożliwiając krwi cofanie się a następnie zaleganie w naczyniach powodując ich dalsze rozszerzanie. Do czynników środowiskowych wpływających na rozwój tej odmiany choroby należy przede wszystkim długotrwałe stanie (fryzjerki i fryzjerzy, lekarki i lekarze). Negatywne oddziaływanie na przepływ krwi może mieć także ciąża dźwiganie lub długotrwałe zaparcia.

Żylaki wtórne, niewydolność żył głębokich niezależnie od przyczyny prowadzi do zwiększenia przepływu krwi przez nie przystosowane do tego żyły powierzchniowe. Prowadzi to do ich uszkodzeń a w ich następstwie zmian żylakowych.

Żylaki o rzadkiej etiologii, spowodowane wrodzonymi lub nabytymi przetokami tętniczo-żylnymi, na przykład zespół Klippela-Trénaunaya (zespół wad wrodzonych, związany z malformacjami naczyniowymi).

Żylaki powodują znaczny dyskomfort w codziennym życiu a nieleczone mogą stanowić poważne zagrożenie. Dlatego warto od czasu do czasu pomyśleć o profilaktyce i siedząc poruszać nogami lub, jeśli mamy taką możliwość, od czasu do czasu wstać i pospacerować. Stojąc natomiast, zaleca się wspinać na palce i opadać na pięty. Takie proste „zabiegi” pomagają w utrzymaniu prawidłowego krążenia. Nie mnie jednak mogą być nie wystarczające. Szczególnie jeśli prowadzimy siedzący tryb życia lub mamy w rodzinie historie chorób krążenia.

Jedną z najskuteczniejszych nieinwazyjnych metod profilaktyki i leczenia żylaków jest oparta na specjalnych opatrunkach uciskowych kompresoterapia. W tym typie terapii stosuje się specjalne materiały o kontrolowanym stopniu kompresji, które mają za zadanie zmniejszyć dolegliwości u chorych (przeciwdziałamy obrzękowi i zastojowi limfatycznemu), jak również – w przypadku zdrowych acz narażonych osób – stanowić profilaktykę choroby żylnej. Odpowiednio dobrany poziom ucisku powoduje zmniejszenie średnicy naczynia żylnego i przepuszczalności kapilarnej co ułatwia powrót żylny.

W naszym sklepie dostępna jest szeroka gama produktów przeciw żylakowych. W tym dyskretnych i wykonanych w wysokiej jakości rajstop uciskowych i przeciw żylakowych o różnych stopniach kompresji. Działanie lecznicze tych produktów oparte jest na stopniowanym ucisku, który jest największy w kostce i stopniowo zmniejsza się ku górze. Usprawnia to przepływ krwi, zwiększa jej ciśnienie, co przeciwdziała obrzękom, bólowi oraz zmianom żylakowym. Terapeutyczne działanie jest odczuwane już przy pierwszym użyciu, a regularnie stosowane pomaga zapobiegać przewlekłej niewydolności żylnej. Dodatkowo, dzięki srebrnej nici podkolanówki są antybakteryjne, termoregulacyjne, nie elektryzują się i przeciwdziałają nieprzyjemnym zapachom.

Produkty do terapii uciskowej występują wg. Unijnej klasyfikacji (UNI ENV 12718 ) w 5 kategoriach. Odpowiednie dobranie stopnia ucisku jest kluczowe dla skuteczności leczenia lub profilaktyki. W poniższym zestawieniu załączamy krótki opis klas ucisku.

Klasa ucisku A – ucisk w kostce 10 – 14 mmHg – ucisk bardzo lekki. Klasa ucisku stosowana w działaniach profilaktycznych.

Klasa ucisku I – ucisk w kostce 15 -21 mmHg – ucisk lekki stosowany w profilaktyce lub po operacji żylaków (co najmniej przez 36 mies.)

Klasa ucisku II – ucisk w kostce 23-32 mmHg – ucisk średni stosowany po operacji żylaków,

Klasa ucisku III – ucisk w kostce 34-46 mmHg – ucisk mocny. Wykorzystywany w leczeniu bardzo dużych żylaków ze zaznaczonym obrzękiem,

Klasa ucisku IV – ucisk w kostce 49 mmHg i powyżej – ucisk bardzo mocny. Stosowany przy ciężkim zespole pozakrzepowy.

Dobranie odpowiednich produktów profilaktycznych w połączeniu ze zdrowymi nawykami pozwoli zmniejszyć ryzyko poważnych zmian żylakowych, nawet prowadząc siedzący tryb życia.

Udostępnij na Facebooku

Dodaj komentarz